POZOR! změna:
do 31.10.2019 adresa Na Folimance 17
! od 1.11.2019 nová adresa Štítného 19, Praha 3


Dentální hygiena


Dentální hygiena zahrnuje profesionální péči, nácvik domácí péče a poradenství. Věřte, že vyčistit účinně zuby není vůbec jednoduchá záležitost a s tím, že si umíme zuby čistit se nikdo nenarodil. Zuby nás naučili čistit naši rodiče (samozřejmě s nejlepším vědomím), kteří to bohužel sami neuměli. Tyto špatné návyky a techniky pak předáváme svým dětem ...

Ukazuje se, že nejlepším způsobem jak se naučit skutečně účinně vyčistit chrup je nechat se vyškolit profesionálem – dentální hygienistkou/tou a předejít tak dvěma nejčastějším onemocněním v dutině ústní (zubní kaz a zánět dásní, který neléčený často přechází v zánět závěsného aparátu - paradontózu).

Čištění zubů je pro mnohé z nás tak automatická činnost, že už jí přestáváme vnímat. Nepřemýšlíme o tom, zda to, co mnohdy nazýváme čištěním zubů, není pouze „deodorace“ dutiny ústní velkým množstvím pasty na úplně nevhodném nebo stářím již nepoužitelném kartáčku.

Výkony dentální hygieny


První návštěva

vstupní vyšetření, motivace, instruktáž a nácvik vhodných pomůcek k čištění zubů, šetrné odstranění zubního kamene ultrazvukem, ručně nebo kombinovaně, leštění zubů nebo air flow k dosažení co nejhladšího povrchu zubu Kontrolní návštěva a recall Dle potřeby remotivace, reinstruktáž, doodstranění zubního kamene, finální leštění zubů

Děti

Individuální přístup, barvení plaku, instruktáž a nácvik vhodných pomůcek k čištění zubů, je-li potřeba šetrné odstranění zubního kamene nebo povlaku, leštění zoubků


Ošetření citlivých krčků

Na citlivost zubů si stěžuje přibližně každý čtvrtý člověk. U velké části lidí je tato bolest způsobena erozí skloviny či ústupem dásní, který doprovází odhalení dentinu. Dentinové kanálky vedou ke dřeni zubu, kde jsou umístěny nervy. Obnažené kanálky jsou náchylné k vnějším vjemům, a tak vyvolávají citlivou reakci.Citlivost zubů se projevuje bolestivou reakcí na základě několika faktorů: chlad a teplo, sladké nebo kyselé potraviny a nápoje, abrazivní zubní pasty. Existují prostředky jak vám ulevit od citlivosti ať již přímo v ordinaci nebo v rámci domácí péče.

Bělení zubů


Bělení zubů je v současné době velmi žádaná služba. Vybělený chrup získává nejen bělejší a zářivější odstín, ale především člověk s vyběleným chrupem působí mladším a zdravým dojmem. Pokud máte zájem o profesionální bělení zubů, jistě vám vyvstane řada otázek, na které byste rádi znali odpověď. Shrnula jsem pro vás nejčastější otázky.

Je bělení pro všechny vhodné?

Zde je třeba dodržet základní pravidlo, že bělení zubů se může provádět pouze na zdravém chrupu pod dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Z 99% je nutná hygienistická příprava tj. pacient podstoupí celý proces dentální hygieny a teprve poté přijde na řadu bělení. Efekt bělení je vyšší na předem profesioálně očištěném chrupu. Vybělit lze pouze přirozený zub, výplně a korunky se nevybělí, proto je třeba zvážit i ev. výměnu výplní a korunek ideálně před nebo po bělení. Nejvhodnější je bělení pro pacienty, kteří pravidelně pečují o svůj chrup a pravidelně navštěvují zubního lékaře. Pacienti se špatnou ústní hygienou, přecitlivělými zuby a odhalenými krčky nejsou vhodnými adepty pro profesionální bělení. Bělení není vhodné ani pro děti a mladistvé cca do 18 let, těhotné a kojící matky.

Jaké látky se používají k bělení? Látky, kterých se využívá k bělení jsou peroxid vodíku a karbamid peroxid. Tyto látky pronikají sklovinou do vnitřní struktury zubu a tam rozpouštějí organická barviva.

Můžu si bělením poškodit sklovinu (zub)? Tato otázka je velmi často diskutována. Existují zastánci i odpůrci bělení. Pravdou je, že dosud nebyla provedena ani jedna důvěryhodná studie, která by potvrzovala nebo vyvracela škodlivost prostředků užívaných k bělení.

Mohu mít po bělení nějaké komplikace? Nejčastější komplikací je přechodná zvýšená citlivost zubů. Toto riziko je nejvyšší při ordinačním bělení, kde se používá koncentrovaný peroxid vodíku (30-38%), který se aktivuje chemicky nebo světlem. Riziko zvýšené citlivosti je mnohem menší při použití karbamid peroxidu v koncentraci 10-17% pro noční bělení. Tento proces je pomalejší, proto se využívá k nočnímu bělení.

Jak dlouho bude trvat proces bělení? Zde záleží na odstínu vašich zubů, zpravidla čím tmavší odstín, tím delší doba bělení. Rychlejší efekt je u mladých lidí, kteří ještě nemají tolik probarvené zuby. Doba bělení je tedy individuální. U nočního bělení je pěkný výsledek již po 2 nocích, jiný musí aplikovat 7-10 nocí. V případě ordinačního bělení lze dosáhnout pěkné barvy v poměrně krátkém čase, ale opět zde platí čím tmavší odstín tím delší proces. Pokud jsou zuby postiženy fluorozou (bílé až tmavě hnědé skvrny na zubech) nebo byste rádi vybělili tzv. tetracyklinové zuby je nutné dlouhodobé noční nebo ordinační bělení. Tyto případy konzultujte se svým zubním lékařem.

Je třeba dodržet nějaká dietní opatření? Ano. Během procesu bělení a ještě minimálně 24 hodin poté je třeba dodržovat „nebarevnou“ dietu. To znamená vyvarovat se všech potravin, které by mohli zuby znovu zabarvit. Sklovina je během bělení náchylná a absorbuje barviva mnohem rychleji než obvykle. Dále je třeba se během bělení vyvarovat též kyselým potravinám a nápojům - pití kávy čajů (i ovocných, zelených), pití vína(červeného i bílého), ovocných šťáv, coca-coly, konzumaci čínských jídel (sojová omáčka, barevné koření), červené řepy, červené papriky a v neposlední řadě kouření!

Jak dlouho mi bílé zuby vydrží? Výsledek závisí na životním stylu. Stravovací návyky, kouření a péče o dutinu ústní jasně ovlivňuje délku účinku. Káva, čaj, červené víno a kouření mohou rychleji zuby opět znovu zbarvit. K udržení pěkného odstínu zubů se doporučuje zhruba 1x rořně dobělení třeba pomocí konfekčního nosiče Trés white ideálně po dentální hygieně nebo udržování pomocí kvalitních bělících past.

Jak si mohu udržet zuby co nejdéle bílé? Dobrá ústní hygiena je základ pro dlouhodobé udržení krásných, bílých a především zdravých zubů. Pravidelné profesionální čištění zubů v ordinaci podpoří vaše snažení.

Air flow


Přístroj air flow byl vyvinut již v roce 1979! Air flow je pneumatický práškový tryskací přístroj, pracující na principu voda + bikarbonátový prášek (soda) + vzduch. Přístroj odstraňuje zubní pigmenty, nečistoty, zabarvení zubů a plak. Čistí rychle a důkladně zabarvení zubů i na anatomicky těžce přístupných místech. Čistící částice dosahují rychlost až 800 km/hod, při dopadu na povrch zub čistí, ale zároveň se z povrchu odráží. Přitom vzniká mlhovina-aerosol z prášku, kapek vody, z plaku uvolněných bakterií a odumřelých buněk. Vzniku infikovaného aerosolu se nedá zabránit a je třeba při čištění chránit jak pacienta, tak ošetřujícího.

Přístroj air flow se výborně hodí k odstraňování pigmentací z kávy, čaje, červeného vína, tabáku či pigmentací vzniklých nadužíváním chlorhexidinu. Velkým pomocníkem je také u pacientů s fixním ortodontickým aparátem (fixní rovnátka), u kterých je leštění zubů jiným způsobem značně znesnadněno. Také před bělením zubů je výhodné použít přístroj air flow k dokonalé očistě.